41-409 Mysłowice, Kościelniaka 26a,

Ekologiczny biznes

Nasz nowy pomysł na uzyskanie czystej celulozy łączy w sobie elementy ekologii i idei na świetny biznes. Technologia produkcji celulozy niedrzewnej, to nowatorski pomysł na uzyskanie celulozy, a także produktów powstających z odpadów podczas jej produkcji: etanolu oraz białka drożdżowego. Podkreślamy również ekonomiczny aspekt obiegu wody podczas produkcji – jest on zamknięty, a co za tym idzie – przyjazny środowisku.

Największą zaletą technologii jest jej bezodpadowy charakter; niebywale przyjazny dla środowiska, a przy tym nowatorski. Produkcja celulozy niedrzewnej – przemysłowej, w szczególności celulozy konopnej, umożliwia producentowi w polskim klimacie do 2,5 raza większe zbiory niż podczas rocznego przyrostu jednohektarowgo lasu.

Wytworzony podczas produkcji etanol może służyć jako biopaliwo II generacji, natomiast białko drożdżowe jest składową paszy dla zwierząt. W przyszłości może być potencjalnie używane jako składnik preparatów białkowo-witaminiowo-mineralnych przeznaczonych dla ludzi.

Uzyskiwane podczas produkcji włókno celulozowe charakteryzuje się naturalnie białym kolorem, a także dowolną długością, którą może uzyskać producent. Technologia wyrobu pozwala na regulację powstającego włókna, a także produkcję każdego rodzaju papieru do codziennego użytku.

Cechą szczególną jest również możliwość regulacji produkcji w zależności o popytu na rynku. W momencie braku zainteresowania celulozą można produkować tylko białko i/lub etanol, a więc inwestycja ulokowana jest na 3 filarach produkcyjnych tzw. ” 3 nogach ekonomicznych”, co minimalizuje ryzyko inwestycyjne. Co za tym idzie pozwala mocno rozszerzyć rynek zbytu na kilku płaszczyznach. Omawiana technologia może posłużyć do rozwiązania problemu jakim jest trudna do zagospodarowania energia cieplna, w coraz liczniej powstających spalarniach bioodpadów oraz śmieci. Do produkcji jednej tony celulozy potrzebnych jest 8,3 GJ energii cieplnej. Przy tego typu połączeniu powstają bardzo wymierne korzyści ekonomiczne. Jest to użycie taniego źródła energii do produkcji celulozy, białka i etanolu co zwiększa rentowność. Jednocześnie pozbywamy się problemu zbywalności energii cieplnej przy spalarniach.

Konopie jest rośliną o niewymagającym klimacie, którą może hodować nawet na nieużytkach , piaskach. Nie wymaga stosowania środków ochronnych. Dodatkowo oczyszcza ziemię z metali ciężkich i radioaktywnych. Dzięki temu stanowi świetną ochronę dla wód gruntowych.

Warto zwrócić uwagę również na kolejny aspekt ekologiczny; rosnący popyt na papier i wypieranie opakowań plastikowych na rzecz papierowych, łatwo utylizowanych. Celuloza konopna umożliwia spadek importu drzew. Tendencja ta nasiliła się poprzez ograniczenie wycinek Lasów Państwowych. Dodatkowo papier wytwarzany z celulozy konopnej nie ulega procesowi kwaśnienie, przeciwnie do papierów drzewnych. Z tym problemem borykają się największe księgozbiory i biblioteki na całym świecie.

Projekt opisywanej technologii szczególnie dobrze funkcjonowałby w małych skupiskach rolnych, deklarujących uprawę 100-500 ha konopi rocznie. Rozwój produkcyjny polegałby na postawieniu kolejnej jednostki w nowo powstałej np. 200 ha plantacji. Działanie technologi podobne jest do funkcjonowania byłych polskich gorzelni. Były one poważnym źródłem dochodów dla rolnictwa, a jednak zostały doprowadzone do upadku przez źle poprowadzoną politykę rolno – przemysłową.